• Statystyki

    • Odwiedziło nas: 532235
    • Do końca roku: 236 dni
    • Do wakacji: 43 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-09

    Imieniny: Grzegorza, Karoliny

  • Kontakt

    tel./fax 52 357 41 81
     e-mail: sekretariatsp2ino@wp.pl

Depresja

     23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Wali z Depresją. Obchody tego dnia mają na celu szerzenie w społeczeństwie świadomości nt. zaburzeń nastroju i tego, że wymagają one specjalistycznego leczenia. Depresja to nie „moda” czy „fanaberia”, tylko poważna choroba, która znacząco wpływa na różne sfery funkcjonowania człowieka,  jego samopoczucie, myśli, relacje z innymi ludźmi i z sobą samym.  W przypadku dostrzeżenia objawów depresji, warto umówić się na wizytę do lekarza lub terapeuty. Depresję można (a nawet należy!) leczyć. Do bardzo skutecznych metod zalicza się połączenie farmakoterapii oraz psychoterapii. 
 
Czym jest depresja?

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-11 określą depresję jako zaburzenie nastroju. Jest to choroba poważna i groźna. Utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest też źródłem ogromnego cierpienia.
Dlatego w żadnym wypadku nie wolno jej lekceważyć.
 
Najczęstsze objawy depresji:



     Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy depresji (albo inne niepokojące sygnały) – nie zwlekaj, przyjdź – czekamy na Ciebie!  W szkole możesz zgłosić się do psychologa, pedagoga specjalnego lub pedagoga szkolnego. Razem zastanowimy się, co robić dalej. 
 

Gdzie szukać pomocy:

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku o depresji.


NA GÓRĘ