• Statystyki

    • Odwiedziło nas: 528363
    • Do końca roku: 246 dni
    • Do wakacji: 53 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-04-29

    Imieniny: Hugona, Piotra

  • Kontakt

    tel./fax 52 357 41 81
     e-mail: sekretariatsp2ino@wp.pl

"Poznaj Polskę"

     8 października 2023 r. uczniowie klasy Va, Vb i VIa wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Poznania zrealizowanej w ramach projektu: „Poznaj Polskę”. Pierwszy przystanek zaliczyli w Pobiedziskach w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego. Krótki spacer z przewodnikiem wśród miniaturowych budowli, przez chwilę pozwolił poczuć się jak Guliwer w krainie liliputów. Uczniowie obejrzeli około 35 makiet obiektów, które wiernie oddają prawdziwe budowle, głównie ze Szlaku Piastowskiego.
     Następnie uczestnicy wyruszyli dalej w drogę do Poznania. Zwiedzanie zaczęli w najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego. Tam czekała kolejna pani przewodnik, która opowiedziała o tym, jak powstał gród i jak wyglądało miasto w początkach swego istnienia. Pokazała Poznań – kolebkę chrześcijaństwa w Polsce, a w nim katedrę królów i pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich.
     Kolejnym etapem wycieczki był Stary Rynek, gdzie wszyscy mieli okazję zobaczyć nie tylko renesansowy ratusz, ale i usłyszeć historię słynnych poznańskich koziołków i przekonać się, jaką popularnością cieszy się ich trykanie na wieży ratuszowej zwiastujące nastanie południa, Biblioteka Narodowa. W dalszej części spaceru uczniowie zobaczyli Bibliotekę Narodową. Na zakończenie nastąpiło zwiedzanie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dokumentujące wybuch i przebieg powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919.
Wyjazd stał się okazję do poznania miasta ważnego w dziejach Polski. 

 

 

     W ramach programu "Poznaj Polskę" również 28 września 2023 r. grupa 40 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Inowrocławia udała się na jednodniową wycieczkę szkolną do Warszawy. W towarzystwie przewodnika uczniowie rozpoczęli swoją wędrówkę po stolicy od spaceru po Łazienkach Królewskich, tam m.in.: usłyszeli historię powstania Łazienek, podziwiali architekturę Pałacu na Wyspie, zobaczyli pomnik Fryderyka Chopina, wysłuchali utworów kompozytora z mijanych ławeczek Chopinowskich.
     Kolejnym punktem zwiedzania Warszawy było poznanie historii Pomnika Nieznanego Żołnierza, na miejscu uczniowie mieli okazję zobaczyć uroczystą zmianę warty. Następnie uczestnicy wycieczki udali się w kierunku Rynku Starego Miasta. Przemierzyli Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, zobaczyli Archikatedrę św. Jana, odbudowany po wojnie Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta. Uczniowie poznawali ciekawostki na temat historii i architektury miasta, zobaczyli m.in. pozostałości muru obronnego, najważniejsze warszawskie pomniki - monument Małego Powstańca przy murze obronnym Starego Miasta przy ulicy Podwale i rzeźby Warszawskiej Syrenki. Po posiłku na Śródmieściu uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Na ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie mogli m.in. zebrać ponad 60 kartek z kalendarza opisujących dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego począwszy od 27 lipca do 5 października 1944 roku. Na wystawie, mającej charakter multimedialny, uczniowie poznawali bohaterskie postawy Polaków, a jednocześnie codzienne życie powstańców Warszawy z okresu  II wojny światowej. 
Wycieczka okazała się lekcją historii, która na długo zostanie w pamięci wszystkich dzieci.
NA GÓRĘ